یادگیری یک مهارته و پس میشه اونو بهبود داد. همه می تونن حافظه و قدرت یادگیری خود رو افزایش بدن. راهش اینه که سبک یادگیری و روشایی که به درد شما می خورن رو تشخیص بدین. هرچه بیشتر از مغزتون کار بکشین بهتر عمل می کنن.

یادگرفتن چیزای تازه نیازمند تعهد، انضباط شخصی و تمرین هوشیاریه. موفقیت شما در گرو تصورتون از یادگیری و انگیزه تون واسه مطالعه. باید بخواهید که مسئله رو هرچقدر هم که سخت باشه حل کنین. اگه انگیزه مطالعه وجود نداشته باشه هیچ یک از روش ها یا فنون یادگیری به شما کمک نمی کنه. مشکلات یادگیری معمولا به برخورد و تصور فرد از خود به عنوان یک یادگیرنده و تصور اون از یادگیری بستگی داره. در این مقاله خواهیم یاد گرفت که چه جوری می تونیم مهارتای یادگیری خود رو افزایش دهیم؟

 

اگه خوندن این مقاله وقت خیلی از شما میگیره می تونین واسه آشنایی با خلاصه ای از اون، ویدیوی زیر رو ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

باید واسه خودتون روشن کنین که به چه دلیل مطالعه ارزش داره و هدف شما از اون چیه. یادگیری نتیجه مستقیم سعیای خودِ شماس.

چیزایی رو که می خواین یاد بگیرین به یاد گرفته های قبلی تون ربط بدین

 

پردازش اطلاعات و یادگیری دو بال یک کبوترند. اطلاعات جدید در صورتی که به دلیلی واسه شما اهمیت داشته باشه تو ذهن تون خواهد موند. هرچه بین اطلاعات جدید و بخش بیشتری از علم قبلی تون رابطه برقرار کنین یادگیری ساده تر میشه.

شما می تونین مهارتای یادگیری خود رو از راه تفکر فعال و انتقادی، سوال پرسیدن درباره فرضیات و استفاده ی عملی از علم پیشرفت بدین. روش سازماندهی اطلاعات جدید در یادگیری اهمیت زیادی داره.

نکاتی واسه یادگیری

۱.یادداشت ورداری کنین

هدف از یادداشت ورداری توضیح دادن مطلب در حال یادگیری و پشتیبانی از حافظه و فرایند یادگیریه. یادداشت ورداری به شما کمک می کنه که بتونین مطلب مورد مطالعه رو مرور کنین. تهیه ی یادداشتای در رابطه در کلاس درس یا از روی کتاب، موقع مرور مطلب در زمان امتحان کمک با ارزشی هستش.

 • از حرفای استاد یا سخنران هم یادداشت وردارین و به مطالب روی تخته اکتفا نکنین. فقط چیزای مهم رو بنویسین. واسه اینکه نشون بدین نکته ای اهمیت زیادی داره کنارش یک علامت تعجب (!) و کنار نکته ای که متوجه نشده اید یک علامت سوال (؟) بذارین.
 • اگه چیزی رو متوجه نشده اید از سخنران بپرسید. شاید تنها کسی نیستین که به توضیح دوباره ی مطلب احتیاج دارین.
 • بی معطلی بعد از کلاس اطلاعاتی رو که دریافت کردین سازماندهی کنین. قبل از کنار گذاشتن یادداشتا به مطالبی که از قبل درباره موضوع مورد بحث می دونستین فکر کنین. اگه چیزی رو متوجه نشدید در یادداشت هاتون تا جایی که می تونین عقب برید تا آخرش نکته مورد نظر رو بفهمین.
 • از این تکنیکا می تونین موقع یادگیری از روی کتاب هم استفاده کنین. روشایی واسه یادداشت ورداری یا پر کردن شکاف موجود بین یادداشتا هست :

خلاصه سازی

خلاصه سازی یا علامت گذاری موضوع اصلی به زبون خودتون به شما کمک می کنه تا اطلاعات رو تو ذهن تون سازماندهی کنین.

 • بدون نگاه کردن به یادداشتا یا کتاب تون متنی بنویسین که تا امکان داره کوتاه باشه و تصور کنین که اونو واسه کسی می نویسید که با موضوع آشنا نیس. استفاده از یک نقشه مفهومی (concept map) هم می تونه مفید واقع بشه.
 • تجربه ها و باور ها شخصی خود رو درباره موضوع در نظر بگیرین و یادداشت کنین.

نقشه مفهومی:

 • نقشه مفهومی با نشون دادن روابط بین چیزها به شما کمک می کنه که اطلاعات خود رو سازماندهی کنین. هدف نقشه مفهومی اینه که همه یاد گرفته هاتون رو از راه منظم کردن ایده های اصلی در یک زمینه کنار هم جمع کنین.

۲. همراه با بقیه بخونین

با بقیه ی دانشجویان درباره موضوع درس صحبت کنین. از دیدگاه یادگیری، مرور سؤالات و ایده ها با بقیه هم لذت بخشه و هم مفید. مثلا می تونین یکی از تمرینای زیر رو بکنین:

 • درباره موضوع سؤالاتی تهیه کنین و از بقیه بخواهید به اونا جواب بدن. تک تک افراد گروه می تونن سؤال طرح کنن و از بقیه بپرسند.
 • متنی رو که به عنوان تکلیف به شما داده شده با همدرس خود بخونین. بعد از اینکه یک بار متن رو خوندین کتاب و دفتر رو کنار بذارین و یکی از شما خلاصه ای از چیزی که رو که فهمیده به زبون خودش بگه و دیگری نکات جا افتاده رو گوشزد کنه. این کار رو تکرار و هر بار جای خلاصه کننده و کامل کننده رو عوض کنین.
 • چیزی رو که خوندین به کسی که هیچ شناختی از موضوع نداره آموزش بدین. یاد دادن به بقیه نه تنها کمک می کنه فهمیده باشین که چقدر یاد گرفتین بلکه محدود کردنا و اشکالات تون رو به هم به شما نشون میده.

۳.دفترچه یادداشتی واسه تحقیقات خود داشته باشین

هدف از داشتن دفترچه یادداشتِ مطالعاتی، سازماندهی افکار و مشاهده ی پیشرفت خودتونه. این دفترچه فرایند یادگیری شما رو عمق و غنا می بخشه و به عنوان ابزاری واسه آزمایش یادگیری شما عمل می کنن.

 • از این دفترچه واسه نوشتن دیدگاه ها، مشاهدات و سؤالات خود و چیزایی که باید بفهمین یا مشکلاتی که باید حل کنین استفاده کنین. به طور منظم در این دفترچه بنویسین. این دفتر به طور خاص در سمینارها و ارائه پروژه هایی کاربرد داره که لازمه اطلاعاتی رو که خودتون جمع آوری کردین سازماندهی کنین.

۴. با کتابا و بقیه منابع مطالعاتی آشنا شید

به کار بردن روش مطالعه مختص خودتون می تونه به شما کمک کنه که از کتابا یا بقیه منابع مطالعاتی بیشترین بهره رو ببرین.

 1. متن رو مرور کنین: به قسمت مقدمه و فهرست، عناوین و خلاصه مطالب نگاه کنین. خوندن فهرست مطالب و عنوانا به شما کمک می کنه محدوده مطالبی رو که باید یاد بگیرین درک کنین. قسمت خلاصه مطالب دیدگاه مختصری درباره مطالب کتاب به شما می ده.
 2. کتاب یا جزوه رو ورق بزنین و سؤالاتی رو که یهو به ذهن تون می رسه یادداشت کنین. با این کار می فهمید که درک شما از متن چیجوریه.
 3. بعد کتاب رو به کندی و کامل بخونین. نمودارها و شکلا رو بخونین. نکات کلیدی و اصلی رو مشخص کنین. اینا به شما کمک می کنن که متن رو مرور و خلاصه کنین.
 4. به این فکر کنین که چه جوری می تونین اطلاعاتی رو که از کتاب یا جزوه و چیزای دیگه ای به جز اینا یاد گرفتین در عمل پیاده کنین.
 5. یادداشت وردارین: چیزی که رو که خوندین، مثلا به شکل یک انشا، منظم کنین یا ایده های اصلی رو بنویسین یا یک نقشه مفهومی تهیه کنین که رابطه بین مفاهیم مختلف یاد گرفته هاتون رو نشون بده.
 6. روی محتوای اصلی متن دوباره تمرکز کنین. بعد از خوندن یک قسمت یا یک فصل، کتاب رو ببندید و سعی کنین چیزی رو که خوندین به یاد بیارین. واسه به خاطر آوردن کلمات از سرناما استفاده کنین. مثلا قنز سانب= قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش (رنگهای رنگین کمون).
 7. با تکرار قدم قبلی یادداشت هاتون رو تکمیل کنین.
 8. اگه امکان داره درباره موضوع کتاب با شخص دیگری صحبت کنین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری مهارت های گفتاری و فن بیان مون رو پیشرفت دهیم؟

می تونین مطالب کتاب یا جزوه رو اینطوری یاد بگیرین:

 1. متن کتاب رو به پنج قسمت اصلی تقسیم کنین و واسه هر قسمت عنوانی بذارین.
 2. هر قسمت رو دوباره به پنج بخش اصلی تقسیم و واسه هر کدوم یک کلمه کلیدی انتخاب کنین.
 3. به همین ترتیب هر بخش رو به پنج بخش کوچکتر تقسیم کنین. این کار رو اونقدر بکنین تا به سطح جزئیات برسین.

۵. با استفاده از تکنیکای حافظه، حافظه تون رو بهبود بدین

تکنیکای حافظه ی متنوعی وجود دارن که یادآوری و خوندن رو آسون تر می کنن.

 1. سعی کنین چیزایی رو که باید به یاد بیارین با چیزای آشنا مثل ساختمانا یا مسیرهای خاص در رابطه کنین. مثلا، «گلوکز تو قفسه ی کتابا، انسولین لب پنجره، آدرنالین تو کابینت» و الی آخر.
 2. سرنام بسازین و از اونا استفاده کنین. مثلا ساتنا (سامانه تسویه ناخالص لحظه ای)
 3. یادآوری رشته ای از اعداد ساده تر میشه اگه اونو به چند رشته کوتاه تر با معنای خاص تقسیم کنین. مثلا رشته ۲۳۴۸۵۵۰۷ رو در نظر بگیرین: «۲۳شماره ی شناسنامه ی خودم، ۴۸پلاک خونه، ۵۵ سن بابام، ۰۷ماه تولد مادرم». می تونین شماره ها رو روی آهنگ یک ترانه آشنا بذارین.
 4. چیزایی رو که باید به یاد بیارین بلند بلند واسه خودتون تکرار کنین. این کار باعث تقویت حافظه ی شما میشه.

۶. سبک یادگیری خود رو شناسایی کنین

یکی از تجربیات خوب و لذت بخش خود رو که در اون خوب درس پس دادین در نظر بگیرین. ببینین اون زمان چه جوری کار کردین. از چه روشی استفاده کردین که به این نتیجه موفق دست پیدا کردین. موارد زیر رو هم در نظر بگیرین:

 1. کجا بودین؟ هوا گرم بود یا سرد؟ روشن بود یا تاریک؟ موسیقی گوش می دادین؟ چه نوع موسیقی ای؟ صداهای دیگری هم در محیط بود؟
 2. چه زمانی از روز مشغول مطالعه بودین؟ صبح؟ بعد از ظهر؟ یا شب؟
 3. موقع مطالعه راه می رفتید یا نشسته بودین؟ مشغول خوردن یا آشامیدن بودین؟ اگه بله چی؟ زنگ تفریح هم داشتین؟ چه مدت یک بار؟ زنگ تفریح تون چقدر بود؟ در طول زنگ تفریح چه می کردین؟
 4. تنها مطالعه می کردین یا همراه فرد یا یه گروه دیگه؟ با کی کار می کردین؟ کسی به شما مشورت یا راهنمایی داده بود؟ چه نوع مشورت یا پیشنهاد ای به شما شد؟ این پیشنهاد به شما کمکی هم کرد؟ چه کمکی؟
 5. ذهن تون در چه وضعی بود؟ قبل، بعد و در طول جلسه به چی فکر میکردین؟ هیجان زده بودین؟ چی باعث انگیزه تون بود؟

مراقب مغزتون باشین

 1. به اندازه کافی بخوابید.

خواب خوب شبونه پشتیبان عملکردهای مغز و حافظه ی شماس. چیزایی که یاد گرفتین بدون خواب کافی تو ذهن تون نمی مثل. خواب کم تمرکز شما رو تضعیف می کنه و بیقراری تون رو افزایش می ده.

شب قبل از امتحان به جای مرور پایانی مطالب سعی کنین خواب خوبی داشته باشین. ، به یادداشته باشین مدت زمانی که مغز شما می تونه بدون استراحت درست بکنه محدوده.

 1. از مغزتون محافظت کنین.

سبک زندگیِ سالم پشتیبان مغز شماس. ضربات فیزیکی به سر، سیگارکشیدن، الکل، مواد مخدر و دارو می تونن به مغز آسیب بزنن.

 1. مغزتون رو تغذیه کنین.

به قدر کافی بخورین و بخورین اما زیاده روی نکنین. خوردن چند وعده غذایی کوچیک در طول روز باعث می شه سطح قند خون شما یکنواخت بمونه که واسه درس خوندن مفیده.

واسه اینکه خوب تمرکز کنین و یاد بگیرین بدن شما باید آب کافی داشته باشه. پس نوشیدن آب رو فراموش نکنین.

«چربیای خوب» رو در رژیم غذایی تون دید کنین. این چربیا رگای کوچیک مغز رو سالم نگه می دارن. اسیدهای چرب غیراشباع سالم تمرکز، حافظه و توانایی یادگیری چیزای جدید رو افزایش میدن. این اسیدها غشای مغز رو مرطوب نگه می دارن و باعث بهینه شدن کارکرد مغز شما می شن. در مقابل، اگه رژیم غذایی به اندازه کافی چربی نداشته باشه کارکرد مغز ممکنه تضعیف شه. چربیایی که شامل اسیدهای چرب غیراشباع هستن ساختاری نرم یا مایع دارن.

 1. با ورزش از مغزتون حمایت کنین.

ورزش روی یادگیری اثر مثبت داره. ورزش تمرکز رو بهبود می ده، اثر آرامش بخش داره و استرس رو کم می کنه. پس هر روز کمی ورزش کنین!

آرامش

از طرف دیگر، جریان خون ضعیف در مغز، حافظه و تمرکز رو تضعیف می کنه و خستگی رو افزایش می ده.

منبع : puv.fi

دسته‌ها: آموزشی