اصول گفتگو ی بُرد بُرد می گه که اگه شما و طرف مقابل تون اهداف هم رو بشناسین، می تونین یک راه حل جادویی پیدا کنین که هر دوی شما بدون اینکه احساس بازنده شدن کنین به چیزی که می خواید برسین.

دو نفر رو در نظر بگیرین که فقط یک پرتقال دارن و هر دوی اونا این پرتقال رو می خوان. پس از گفتگو تصمیم می گیرن پرتقال رو دو نیم کنن و به هر یک، نصف پرتقال برسه. واسه اینکه مطمئن شن این کار مساوی انجام می شه قرار می ذارن یک نفر پرتقال رو به دو نیم کنه و نفر دوم هر کدوم از دو نیم رو که خواست انتخاب کنه. بیشتر که بحث می کنن می فهمن نیازای شون با هم متفاوته؛ یکی آب پرتقال و دیگری پوستش رو واسه کامل کردن کیکش می خواد. اونا در آخر یک راه حل جادویی و توافقی مساوی پیدا می کنن که هر دوی شون رو برنده می سازه. در این مقاله می خونین که چه جوری واسه یک گفتگو موفق آماده شید.

 

در این گفتگو هر دو طرف موفق شدن، چون جمع آوری اطلاعاتشان خوب بود. در اول هر دو به اشتباه فکر می کردن که طرف مقابل پرتقال رو به همون دلیلی که اون احتیاج داره می خواد. این یک اشتباه خیلی بزرگه به ویژه اگه این اشتباه رو موقع خرید املاک انجام دهنده بشین. هیچوقت فکر نکنین که فروشنده ها همون دیدی رو دارن که شما نسبت به ملک دارین، وگرنه به بن بستی می خورید که با مشکلی که فروشنده به دنبال حلشه بی رابطه هستش. راه حل عالی واسه دوری از این نوع پیچیدگیا اینه که بیشتر با هم گفتگو کنین و سعی کنین بفهمین که هر طرف چه مقصودی داره. هیچوقت فرض نکنین که فروشنده ها بعضی کارا رو نمی خوان بکنن، چون شما نمی خواهید اون کارا رو خودتون انجام بدین.

طبق شرایطی که در اون قرار دارین، سبکای مختلفی واسه گفتگو هست. مثلا وقتی فکر می کنین قرار نیس دوباره با این افراد سر و کار پیدا کنین، یا احتیاجی به کمکای صمیمی شون ندارین ممکنه بتونین از یک روش تهاجمی که شما رو در گفتگو برنده و طرف دیگر رو بازنده کنه، استفاده کنین. خیلی از افرادی که می خوان خونه ای رو بخرن و یا بفروشن از این روش استفاده می کنن. پس روشنه که به چه دلیل خرید خونه می تونه تجربه ا ی بد و پر از جر و بحث باشه.

به طور مثل، وقتی که پای مقدار زیادی پول در گفتگو درمیان باشه، شاید بهتر باشه جزئیات و قوانینی واسه بازی مساوی آماده کنین که در آخر واسه شما امتیاز حساب شه. اشخاصی که با گفت و گواِ فروشای بزرگ سر و کار دارن با این روش آشنا هستن.

پول-نام-تصویر

به غیر از این روش ها راه های بسیار خوبی واسه حل اختلافات با کسائی که باید با اونا رابطه طولانی داشته باشین هست. اگه شخصی از روش تهاجمی استفاده کنه و به طرف مقابل ضرر بزنه طبیعی و مساوی س که طرف مقابل در فرصتای بعدی تلافی کنه. به طور مثل استفاده از حقها و کارای ناعادلانه در طول گفتگو اعتماد رو از بین می بره و به کارای گروهی ضربه می زنه. اگه گفتگو گفتگو ایه که خیلی کم اتفاق میفته کارای ناعادلانه ممکنه افشا نشن، اما واسه افرادی که همیشه با هم سر و کار دارن درستکاری و شفافیت تقریبا بهترین سیاسته.

آماده شدن واسه گفتگو ای موفق

بسته به میزان نبود توافقا، به همون میزان آماده سازی واسه داشتن گفتگو ی موفق لازمه. یعنی بیشتر از حد آماده شدن واسه نبود توافقای کوچیک ضرره، چون بیهوده زمان تون رو تلف می کنین. با این کار این جور به نظر می رسین که می خواید با محکم کردن وضعیت خودتون وضعیت طرف مقابل رو تضعیف کنین و اونو تحت کنترل خودتون در بیارین.

با این حال، اگه نیازه نبود توافقای بسیار مهمی رو حل کنین مطمئن شید که آماده اید. با استفاده از این کاربرگ آمادگی واسه گفتگو که به وسیله «چه جوری» ترجمه و آماده سازی شده، قبل از شروع گفتگو راجبه نکاتی که در پایین اومده، فکر کنین:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری مهارت های یادگیری خود رو افزایش دهیم

اهداف: با گفتگو چی می خواید به دست بیارین؟ فکر می کنین طرف دیگر چه می خواد؟

بده بستان: شما و طرف مقابل تون چه چیزایی واسه بده و بستان دارین؟ هر کدوم چی دارین که دیگری خواهان اینه؟ هر کدوم با دادن چه امتیازاتی در این معامله راحت هستین؟

گزینه ها: اگه با طرف مقابل تون به توافق نرسیدید، چه گزینه های دیگری در نظر دارین؟ این گزینه ها خوب هستن یا نه؟ چقدر مهمه که به توافق برسین؟ اگه به توافق نرسید فرصتای آینده واسه توافق از شما گرفته نمی شه؟ طرف مقابل چه گزینه های دیگری پیش رو داره؟

رابطه ها: رابطه های گذشته چیجوری بوده؟ این رابطه ها می تونه یا باید بر گفتگو اثر بذارن؟ کدوم مسائل گذشته ممکنه بر گفتگو اثر بذارن؟ چیجوری می تونین این مسائل رو مدیریت کنین؟

نتایج مورد انتظار: افراد چه نتایجی از گفتگو توقع دارن؟ در گذشته چه نتایجی به دست اومدهه و چقدر احتمال رسیدن به این نتایج هست؟

نتیجه های برد یا باخت: نتایج بردن و یا باختن گفتگو چه می تونه باشه؟ چه عواقبی واسه طرف دیگر داره؟

قدرت: در این رفت و امد کی قوی تره؟ منابع و داراییای با ارزش در اختیار چه کسیه؟ اگه توافق به دست نیاد کی بیشتر ضرر می کنه؟ طرف مقابل چه قدرتی داره تا خواستهایی که توقع دارین رو برآورده کنه؟

راه حلای ممکن: با در نظر گرفتن همه حولوحوش، چه توافقایی ممکنه انجام بشه؟

گفتگو ی برد برد

واسه انجام یک گفتگو ی برد برد هر دو طرف بعد از تموم شدن گفتگو باید حس خوبی داشته باشن. این روش گفتگو کمک می کنه تا افراد بعد از تموم شدن گفتگو با یک دیگر رابطه کاری خوبی برقرار کنن. کنترل گفتگو با فیلم بازی کردن و نمایشای احساسی بیجاه، چون موجب تخریب پایه عقلانی گفتگو می شه و شما رو در گفتگو فردی نیرنگ باز نشون می ده.

با اینحال، با احساسات افراد باید مساوی خورد، احساسات می تونن در بحث بسیار مهم باشن. اگه در جایی که احتیاج به بحث در مورد احساساته، صحبتی در موردش نشه ممکنه توافق حاصل شده ناراضی کننده و موقتی باشه. زمانی که در مورد احساسات تون بحث می شه سعی کنین اگه امکانش هست بی خیال نسبت به موضوع باشین- انگار که دارین در مورد احساسات فرد دیگری صحبت می کنین.

گفتگو یعنی بررسی دقیق وضعیت شما و وضعیت طرف مقابل با هدفِ یافتن صلحای موردقبول دوطرفه که شما به دلیل ی اون بتونین به خیلی از چیزایی که امکان داره، برسین. شاید در اول به نظر بیاد مخالفتایی جدی هست و اهداف طرف مقابل متفاوت با اون چیزیه که فکرش می کردین، اما این وضعیتا بر خلاف چیزی که اول به نظر می رسن بسیار کم و نادر هستن.

گفتگو ی برد برد موضوعش تنها به دست آوردن چیزی که می خواید نیس، بلکه باید به طرف دیگر هم کمک کنین تا چیزی که می خواد رو به دست بیاره. یکی از تفکرات بسیار خوبی که می تونین در زمان گفتگو داشته باشین این نیس که فکر کنین «چه میتونم از اونا به دست بیارم» بلکه باید اینطور فکر کنین: «چیکار میتونم واسه اونا کنم که اونا رو راضی کنه و در عین حال هزینه و بده و بستان گرانی واسه من نباشه.» اگه بتونین به افراد کمک کنین چیزی که می خوان به دست بیارن، اونا هم چیزی که در گفتگو می خواید به شما میدن، روشی که کمک می کنه هر دو طرف برنده شن.

منبع : nightingale mindtools

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی