۱. نقش درست رو واسه خود پیدا کنین

اگه خود رو در موقعیتی طبیعی بذارین، قدرت هم به نظرتون طبیعی خواهد اومد. یعنی، واسه داشتن شخصیت قوی، بهتره اول کاری رو پیدا کنین که در انجام اون احساس راحتی می کنین و بعد خود رو در اون نقش قوی کنین. نکته مهم تر اینه که باید خود رو در یک موقعیت رهبری بذارین، حتی اگه اون موقعیت مستقیما در مورد بخش ی تخصصی شما نباشه، چون که شما قراره قدرت رو در «درون» خود بسازین. مثلا، واسه قوی تر شدن در محل کار می تونین رهبری گروهی کوچیک در باشگاه محله رو بر عهده بگیرین. این یعنی شما خود رو در موقعیتی قرار میدید که شخصیت قدرتمندی در درون تون شکل بگیره و بعد این شخصیت جدید (یا شکوفا شده) به شما در بقیه بخشای زندگی کمک می کنه.

شخصیت

۲. قبل از فرو رفتن در نقش بهش خودنمایی کنین

شاید شمام از بزرگترای تون شنیده باشین که واسه به دست آوردن یک ویژگی باید اونقدر روی اون تمرکز کنین که «ملکه ی ذهن تون» شه. منظور ما هم دقیقا همین عبارت قدیمیه. اگه ویژگیای یک آدم قوی رو ندارین، اونقدر به داشتن اونا خودنمایی کنین تا در وجودتون «ته نشین» شن. از ایجاد تغییر یا خطر کردن نترسین؛ حتی اگه هم می ترسین خودنمایی کنین که نمی ترسید.

جفری ففر در کتابش می گه:«با گذشت زمان، آدم بیشتر مثل اعمالش می شه، مطمئن به خود و با اعتماد به نفس شده و بیشتر به درستی چیزی که می گه ایمان میاره.»

از طرف دیگه، قدرت مثل یک چرخه؛ وقتی بقیه شما رو قوی ببینن، با شما مثل یک آدم قوی برخورد کرده و حتی قدرتی رو که ندارین به شما «اعطا» می کنن.

۳. تصویر خود رو با دقت بسازین

در راه قوی تر شدن، ذهن مخاطب مثل موم در دستان شماس. این شما هستین که تصویر خود رو اون طور که دلخواه تونه و نه حتما آنطور که هستین، تو ذهن اون می سازید. هر چه این تصویر محکم تر، دقیق تر و بابرنامه تر ساخته شه، شما در نظر بقیه قوی تر جلوه می کنین. جفری ففر می گه:

«بهترین مثال در این مورد چگونگی حرکت و رشد اوباما در دنیای سرسخت شیکاگو و بعد سیاست سرسخت ایلینویزه. حرکتی که نشون می ده اوباما از همون اول به سختی سعی کرده تا هویتی سیاسی واسه خود بسازه که واسه اون مفید باشه.»

۴. از ژستای قدرتی غافل نشید

زبون بدن بخش خیلی از کار رو واسه شما انجام می ده (بعضی از کارشناسان میگن رابطه غیرکلامی ۹۰ درصد از کل رابطه رو شامل می شه)، به همین دلیله که ایده ی «ژست قدرتی» مطرح شده. حالت بدن شما نه تنها روی بقیه، بلکه روی مغز خود شمام اثر داره.

در همین زمینه، محقق دانشگاه MIT، اندی یاپ (Andy Yap)، می گه نحوه ی ایستادن یا نشستن ما می تونه هم به خودمون و هم آدمای دور مون این احساس رو بده که قوی هستیم. یاپ به ویژه از «ژستای جاگیر» نام می بره که منظورش حالتای بدنی افرادیه که موقع ایستادن یا نشستن با گذاشتن دستا روی کمر یا باز کردن پاها و بازوهایشان جای زیادی اشغال می کنن. اون می گه:

«آدمایی که ژستای قوی می گیرن افزایش تستوسترون، کاهش کورتیزول و افزایش احساس قدرتمندی رو تجربه می کنن. اینکه آدم می تونه با گرفتن دو حالت ساده ی سریع قدرت رو تجسم کرده و بی معطلی قوی تر شه، چیزیه که در دنیای واقعی انجام و ثابت شده.»

محققان با بررسی اثر این تغییرات هورمونی میگن تموم اینا با اهمیت، رهبری و برتری در رابطه هستن.

فقط کافیه فضای بیشتری اشغال کنین.

۵. بزرگ حرف بزنین!

با اینکه توجه به جزئیات مفیده، اما موقع حرف زدن بزرگ فکر کنین و کلی حرف بزنین. این باعث می شه افراد احساس کنن قوی تر هستین. محققان فهمیدن وقتی افراد از عبارتای ذهنی و جملات و پارگرافای کوتاه استفاده می کنن، مخاطبان بیشتر از زمانی که الفاظ دقیق و محکم به کار ببرن اونا رو قوی تصور می کنن.

۶. تماس چشمی رو تحت کنترل داشته باشین

محققان علوم اجتماعی فهمیدن افراد با موقعیت اجتماعی پایین تر بیشتر به ایجاد تماس چشمی تمایل دارن. دلیل این مسئله شاید اینه که افراد با موقعیت اجتماعی بالاتر احتیاج زیادی به تأیید گرفتن از بقیه نداشته و اهمیت زیادی به واکنش فرد دیگر نمی دن. در عین حال، آدری نلسون (Audrey Nelson)، نویسنده ی کتاب «روان شناسی امروز»، می گه افراد قوی از شکستن تماس چشمی هم هراسی ندارن: «تحقیقات نشون دادن که افراد مسلط تر، به دفعات بیشتری تماس چشمی رو قطع می کنن.» اینجا هم مثل یافته ی اندی یاپ، مقدار فضایی که نگاه فرد اشغال می کنه تو ذهن فرد مقابل تصویری از میزان موقعیت اجتماعی اون به وجود میاره.

۷. «قانون کتانی قرمز» رو به یاد داشته باشین

از فکر کردن خارج از چارچوب و شکستن بعضی قوانین کوچیک بی اهمیت اجتماعی نترسین. ابداعات و اختراعات معمولا با کنار زدن همین قوانین و چارچوبا به وجود اومدند. در عین حال، این کار باعث می شه در چشم بقیه اینجور به نظر بیاد که شما اونقدر قدرت دارین که می تونین، بدون اونکه مشکلی پیدا کنین، قوانین رو بشکنید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری متمرکز باقی بمونیم

محققان دانشکده ی بازرگانی هاروارد در پژوهشی به این نتیجه رسیدن که بعضی وقتا «انگشت نما شدن» می تونه اثر مثبتی داشته باشه. اونا میگن:

«تحت شرایط خاص، رفتارهای نامنطبق با بقیه می تونه بیشتر از سعی واسه موافق شدن با بقیه مفید باشه و شما رو در چشم بقیه با وضعیت اجتماعی بالاتر و لیاقت بیشتر نشون بدن.» (مثلا از پوشیدن کتانی قرمز در یک موقعیت حرفه ای نام بردن).

شاید به خاطر همینه که مارک زوکربرگ خیلی راحت گرمکن کلاه دار می پوشد و کسی هم بهش خرده ای نمی گیره. مسئله اینجاست که بیشتر ما همیشه سعی می کنیم خودمون رو با هنجارهای اجتماعی برابری دهیم و بخاطر این وقتی کسی این کار رو نمی کنه، احساس می کنیم لابد موقعیت اجتماعی خاصی داره که براش مهم نیس بقیه درباره اون چه فکری بکنن.

دقت کنین منظور ایجاد هرج و مرج نیس. ، انتخاب قانونی که بشه بدون آسیب رساندن به محیط اونو شکست، بسیار مهمه. با دقت مشاهده کنین و ببینین در جاهایی که امکان بعضی بهبودها هست چه جوری می تونین با کنار زدن قوانین تغییری بسازین و محدود کردنای غیرضروری رو کنار بزنین.

۸. شبکه ای قوی و مؤثر واسه خود بسازین

حتی اگه بین مردم معروفیت خوبی داشته باشین، بازم بهتره نسبت به رابطه با کسائی که در موضع قدرت قرار دارن توجه ویژه ای به خرج بدین. ، باید به دنبال اینجور افرادی باشین، چون ایجاد رابطه با افراد درست، کار شما رو واسه قرار گرفتن در راه قدرت هموارتر می کنه.

شاید این یکی از تک و توک قانونای دنیا باشه که از روزگار گذشته تا به امروز تغییری نکرده؛ هرچه شبکه گسترده تری از دوستان، آشنایان یا همکاران داشته باشین، قوی تر هستین. البته شاید فکر کنین این به معنای اینه که باید کاری کنین همه دوست تون داشته باشن، اما اشتباه می کنین.

۹. فکر نکنین همه باید شما رو دوست داشته باشن

حتما شمام آدمای زیادی رو می شناسین که خیلیا از اونا متنفر هستن یا دوست شون ندارن، اما قوی هستن. جفری ففر می گه:

«لری سامرز (Larry Summers)، وزیر خزانه داری بیل کلینتون، رئیس دانشگاه هاروارد و رئیس سابق شورای اقتصاد ملی پرزیدنت اوباما، بیشتر به عنوان آدمی بدخلق، رک و نه چندون حساس توضیح می شه… [اما] این معروفیت نه تنها بهش آسیب نزده، بلکه بهش کمک هم کرده.»

البته، منظورمان این نیس که با بقیه رفتار بدی داشته باشین یا به احساسات اونا اهمیتی ندین؛ فقط می گیم وقتی زنجیر این تفکر رو که همه باید دوست تون داشته باشن از دست و پای ذهن تون باز کنین، احساس قدرتمندی بیشتری دارین. بدونین چه می خواید و بدون توجه به موافقت یا نبود موافقت بقیه اون دنبال کنین. در عین حال هیچوقت کاری رو تنها به خاطر اینکه «همه» اونو انجام میدن یا کار «محبوب»یه انجام ندین.

از طرف دیگه، بسیار مهمه که در حال انجام کار همیشه اونو «در بوق و کرنا» نکنین! این کار باعث می شه بقیه احساس کنن به دنبال تأیید بقیه هستین و پس تو ذهن اونا از قدرت شما کم کرده شه.

۱۰. از ایجاد درگیری و نشون دادن عصبانیت نترسین

وجود اختلاف پرهیز ناپذیره؛ پس، فرار کردن از اون خیلی منطقی نیس. تا جایی که می تونین کارا رو با منطق و آرامش پیش ببرین، اما در عین حال از بیان خشم خود هم نترسین. عصبانیت از پشیمانی و اندوه بهتره. بیان خشم به معنای بی رحمی نیس، بلکه نشون می ده افراد نمی تونن شما رو دور بزنن.

آرامش

جفری ففر می گه:

«تحقیقات نشون میدن افرادی که عصبانیت خود رو میگن مسلط تر، قوی تر، شایسته تر و باهوش تر به نظر بین. این تحقیق گران فهمیدن در موقعیتای منفی، حاضران احساس می کنن افرادی با موقعیت اجتماعی بالاتر بیشتر احساس عصبانیت می کنن و افراد غمگین که احساس گناه می کنن و موقعیت اجتماعی پایین تری دارن به جای عصبانیت، احساس اندوه و گناه دارن.»

۱۱. در آخر؛ از وجود دشمن نترسین

بله، باید تموم سعی خودتون رو به کار ببرین تا با بقیه کنار بیایید، اما شما نمی تونین همه رو راضی نگه دارین و همونجوریکه گفتیم، قرار هم نیس همه شما رو دوست داشته باشن. از روبرو شدن با «روی دیگر» آدما نترسین. اگه قرار باشه همیشه خودتون رو با انتظار بقیه برابری بدین هیچوقت قدرت و موقعیتی واسه خود به دست نخواهید آورد.

کلا،مؤدب باشین، فکرتون رو باز نگه دارین و هر جا لازم باشه آماده ی همکاری باشین؛ در عین حال، واسه انجام دادن کار درست از دلخوری کسی نترسین.

منبع : time businessinsider wikihow

 


دسته‌ها: آموزشی